Immersion cooling (chłodzenie zanurzeniowe)


Chłodzenie zanurzeniowe to metoda chłodzenia urządzeń elektronicznych, w której zanurza się je w specjalnym chłodziwie. Chłodzenie zanurzeniowe może być stosowane do chłodzenia szerokiej gamy urządzeń, w tym procesorów, układów GPU i innych wysokowydajnych komponentów obliczeniowych (np. koparki kryptowalut).

Chłodzenie zanurzeniowe ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami chłodzenia powietrzem, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność – nie tylko wśród firm i przedsiębiorstw, które posiadają dużą liczbę zaawansowanych urządzeń, ale również pośród klientów indywidualnych. Nasza firma świadczy usługi dostosowane zarówno do indywidualnych osób, jak i małych firm i największych przedsiębiorstw.

Z chłodzeniem zanurzeniowym wiążą się jednak pewne wyzwania, dlatego projekt, przygotowanie i instalację systemu należy zlecić profesjonalistom. W związku z tym oferujemy nie tylko konkurencyjne usługi, ale również wieloletnie doświadczenie i doradztwo na każdym etapie zlecenia, dzięki czemu wybrany system całkowicie spełnia wymagania zleceniodawcy.

Jak działa chłodzenie zanurzeniowe?


Chłodzenie zanurzeniowe to sposób chłodzenia całej powierzchni urządzeń elektronicznych polegający na zanurzaniu ich w ciekłym chłodziwie, które nie przewodzi prądu elektrycznego. W ten sposób można obniżyć temperaturę produktu i utrzymywać ją na bezpiecznym poziomie. Celem immersion cooling jest więc przede wszystkim odprowadzenie ciepła z chłodzonego urządzenia, co wyklucza ryzyko jego przegrzania, jednak takie rozwiązanie skutkuje też wzrostem wydajności i realnymi oszczędnościami dla firmy.

Co ważne, chłodzenie cieczą to skuteczny sposób chłodzenia elementów i urządzeń elektronicznych, ponieważ chłodziwo może krążyć wokół urządzenia, odprowadzając ciepło znacznie szybciej niż powietrze. Jest to więc wydajne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zwiększyć moc chłodzonego urządzenia i usprawnić jego działanie.

Ponadto czynnik chłodzący może być wielokrotnie używany, więc nie ma potrzeby jego ciągłej wymiany, a to generuje spore oszczędności. Co istotne, proces jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga Twojego nadzoru, a odzysk ciepła można wykorzystać do innych celów (np. ogrzania pomieszczeń lub wody).

Wykonujemy nasze usługi m.in w miastach: Kraków, Katowice, Chorzów, Gliwice, Żywiec, Bielsko-Biała, Oświęcim, Kęty, Wadowice, Andrychów oraz na terenie całej Polski

Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania odnośnie naszych usług? Chętnie na nie odpowiemy.

Skontaktuj się

Zalety chłodzenia zanurzeniowego


Zalet chłodzenia zanurzeniowego jest całkiem sporo, my jednak skupimy się na tych, które są najważniejsze z punktu widzenia klienta firmowego lub indywidualnego.

Główną zaletą chłodzenia zanurzeniowego jest to, że może ono zapewnić lepsze efekty niż standardowe metody. Dzięki zastosowaniu cieczy, procesory i kluczowe elementy systemowe w urządzeniach elektronicznych są całkowicie zanurzone, co pozwala na ich optymalne chłodzenie.

Ponadto systemy chłodzenia zanurzeniowego mogą być stosowane do chłodzenia elementów o dużej mocy i wysokiej temperaturze, w tym serwerów centrów danych i układów energoelektronicznych. Z tego rozwiązania korzystają często klienci, którzy użytkują sprzęt generujący duże zużycie energii, a co za tym idzie, szybciej się nagrzewają (np. koparki do kryptowalut). Chłodzenie cieczą pozwala na maksymalne użytkowanie danego urządzenia, bez strat energii i jego przegrzewania.

Ważną kwestią są finansowe oszczędności, ponieważ stosując systemy chłodzenia zanurzeniowego do chłodzenia elementów o dużej mocy, firmy mogą zaoszczędzić na kosztach energii, ale również na konieczności zakupu nowych komponentów (np. wentylatorów).

Nie bez znaczenia jest również ograniczone wytwarzanie dwutlenku węgla, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

I wreszcie ostatnia kwestia, czyli bezpieczeństwo. Układy chłodzenia stanowią bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ są niepalne i nielotne. W przypadku centrów danych systemy chłodzenia zanurzeniowego mogą również zmniejszyć ryzyko uszkodzenia sprzętu o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak widać, dzięki zastosowaniu immersion cooling można poprawić funkcjonowanie firmy, zwiększyć wydajność produkcji czy przedłużyć żywotność kluczowych sprzętów.

Układy chłodzenia w naszej ofercie są konstruowane w oparciu o indywidualne potrzeby każdego klienta, więc możesz mieć całkowitą pewność, że ich zastosowanie przyniesie Ci maksimum korzyści.

Z doświadczenia wiemy, że używanie immersion cooling w firmach przekłada się na zwiększenie ich wydajności, obniżenie kosztów i zwiększenie niezawodności urządzeń. Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy dla Ciebie system dostosowany do Twoich wymagań.

Kiedy warto skorzystać z chłodzenia urządzeń elektronicznych?


Jednym z głównych powodów stosowania tego typu systemów chłodzenia jest zapobieganie przegrzewaniu się półprzewodników, procesorów i podzespołów. Współczesna technologia sprawia, że zaawansowane urządzenia elektroniczne są dostępne także do użytku domowego i prywatnego. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba zadbać o ich odpowiednie schłodzenie.

Wiele urządzeń jest wyposażonych w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza w urządzeniu, aby zapobiec przegrzaniu wewnętrznych elementów, jednak to często zbyt mało, aby skutecznie odprowadzić ciepło generowane przez dane urządzenia elektroniczne.

W takim przypadku warto skorzystać z immersion cooling.

W naszej ofercie przewidujemy 3 różne zastosowania systemów chłodzenia.

Klient indywidualny:


Tworzenie obudowy komputerowej dla wymagających użytkowników, którzy oczekują od swojego sprzętu maksymalnej wydajności przy minimalnej konserwacji, a także bezawaryjnej pracy przez cały okres użytkowania komputera. Idealne w przypadku graczy – zarówno profesjonalnych, jak i hobbystów.


Właściciel koparki kryptowalut:


Dzięki zastosowaniu chłodzenia cieczą, możesz ograniczyć poziom hałasu, zanieczyszczenia, a przede wszystkim ryzyko przegrzania sprzętu. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób, które rozpoczynają kopanie, jak i doświadczonych użytkowników, którzy od lat zajmują się wydobywaniem kryptowalut.


Centrum danych (data center):


Wraz z rozwojem usług sieciowych, przetwarzaniem dużych ilości informacji w Internecie oraz rozwojem Internetu Rzeczy (IoT), rośnie również zapotrzebowanie na efektywne działające centra danych. A większą efektywność można uzyskać dzięki zastosowaniu immersion cooling, która zapewnia minimalizację, optymalizację zużycia energii, finansowe oszczędności i większy poziom bezpieczeństwa. Nasze usługi kierujemy przede wszystkim w kierunku data center AI (sztuczna inteligencja), ale jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każde zapytania i przygotować indywidualny projekt.

Skontaktuj się z nami, a ustalimy wszystkie niezbędne szczegóły współpracy!

Kontakt

Krakowska 13/

34-120 Andrychów

Napisz do nas