Audyt sieci WIFI – co musisz o nim wiedzieć?

05.12.2022

Audyt sieci WI-FI to rozbudowany proces, który pozwala na zbieranie danych o sieci bezprzewodowej i jej analizę.

Proces audytu obejmuje również identyfikację problemów oraz rekomendację rozwiązań, które mogą poprawić wydajność całego systemu, co przekłada się na większy komfort pracy użytkowników i wyższy poziom bezpieczeństwa sieci. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie sieć WIFI jest wykorzystywana przez wielu pracowników do codziennych zadań.


Odpowiednio przeprowadzony audyt zapewnia przede wszystkim większe bezpieczeństwo sieci, gdyż identyfikuje wszelkiego rodzaju potencjalne luki bezpieczeństwa. Jest to ważne w przypadku firm, które często mają do czynienia z danymi wrażliwymi i muszą zadbać o ich właściwą ochronę, niejednokrotnie wymaganą prawnie.


Kiedy więc zdecydować się na audyt sieci bezprzewodowej i jak powinien on wyglądać? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!


Audyt sieci bezprzewodowych – kiedy się na niego zdecydować?


Wi-Fi to obecnie standard w każdej firmie. Niezależnie od tego, jak duża jest dana organizacja, bez sieci bezprzewodowej nie można sobie już dziś wyobrazić funkcjonowania biznesu. Warto więc zadbać o to, aby była ona dobrze zabezpieczona oraz optymalnie skonfigurowana pod kątem naszych potrzeb. W tym celu warto wykonać audyt sieci bezprzewodowej w celu diagnozowania problemów i poprawy bezpieczeństwa IT.


Kiedy jednak zdecydować się na taki krok? Skąd wiedzieć, że bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej jest zagrożone? Oto kilka wskazówek:


1. Zmniejszona wydajność sieci Wi-Fi:


Jeżeli zauważysz, że transfer danych jest ograniczony lub łączenie się z internetem jest często przerywane, może to oznaczać, że konfiguracja sieci nie jest optymalna lub że jej bezpieczeństwo jest naruszone. Być może problemem jest niewystarczająca liczba punktów dostępowych (tzw. access point), ale może to również oznaczać, że ktoś próbuje uzyskać dostęp do Twojej sieci. W każdym razie tego typu zakłócenia to powód do niepokoju i warto się tym zająć.


2. Wysoki ruch na sieci Wi-Fi:


W przypadku dużego natężenia ruchu na sieci bezprzewodowej (np. podczas organizowania dużej konferencji czy spotkania biznesowego lub open system dla dużej liczby użytkowników), warto wykonać audyt w celu sprawdzenia, czy wszystko działa prawidłowo i czy sieć jest wystarczająco wydajna. W skrajnych przypadkach, jeśli ruch jest duży, a sieć nie działa prawidłowo, można rozważyć podłączenie się do innej sieci Wi-Fi lub zmianę na inną technologię łączności bezprzewodowej (np. Ethernet). Inną opcją jest dodanie kolejnego access pointa.


3. Regularnie wykonywane ataki na sieć bezprzewodową:


Hakerzy coraz częściej atakują sieci bezprzewodowe, ponieważ stanowią one łatwy cel. Warto więc regularnie monitorować swoją sieć i wykonywać audyt bezpieczeństwa, aby upewnić się, że jest ona dobrze zabezpieczona. Pomóc może lepsze szyfrowanie, firewall lub wdrożenie odpowiednich systemów zabezpieczających.


4. Rozłączanie się routera lub punktów dostępowych:


To pierwszy alarm, że z naszą siecią dzieje się coś niepokojącego. Bardzo często jest to spowodowane niewłaściwymi ustawieniami, jednak czasami przyczyna może być głębsza i wymagać profesjonalnej pomocy.


Wyżej wymienione przykłady to w zasadzie czubek góry lodowej, jednak występują one zdecydowanie najczęściej. Jeżeli zauważyłeś u siebie tego typu nieprawidłowości, warto zdecydować się na audyt sieci bezprzewodowych, aby oprawić jakość swojej pracy.


Jak wygląda audyt sieci bezprzewodowych w praktyce?


Audyt bezpieczeństwa sieci Wi-Fi można podzielić na cztery główne etapy:


  1. Przygotowanie, czyli etap, w którym ustalamy cele i zakres audytu oraz przygotowujemy się do jego przeprowadzenia. Jest to etap bardzo ważny, ponieważ od tego jak dobrze przygotujemy się do audytu, będzie zależała jego efektywność. W tym czasie ustalamy także, jakie narzędzia i metody będziemy wykorzystywać.
  2. Analiza, czyli etap, w którym analizujemy istniejące zagrożenia i potencjalne luki bezpieczeństwa. W tym etapie ważne jest, aby dokładnie przeanalizować cały system i wszystkie możliwe scenariusze ataku, a także sposoby, którymi hakerzy mogą się dostać do danych użytkowników.
  3. Identyfikacja, czyli etap, w którym identyfikujemy źródła potencjalnych zagrożeń i luk (np. konkretne punkty uzyskania dostępu, niedostatki w konfiguracji, protokoły sieci).
  4. Dokument z rekomendacjami, czyli etap, na którym proponujemy rozwiązania mające na celu likwidacje problemów występujących w danych sieciach bezprzewodowych oraz usprawnienie istniejących mechanizmów bezpieczeństwa.


To, ile potrwa poszczególny etap, zależy w dużej mierze od stopnia skomplikowania zlecenia. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: weryfikacja trybu ogłaszania SSID, filtrowanie adresów mac, testy penetracyjne, rodzaj serwerów, a nawet liczbę urządzeń podłączonych do danej sieci i działających na tym samym kanale.


Czy audyt sieci bezprzewodowej jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem?


Audyt sieci Wi-Fi może pomóc w wielu sytuacjach. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz upewnić się, że Twoja sieć działa prawidłowo oraz że jest bezpieczna. Co więcej, dla zachowania właściwego bezpieczeństwa sieci WI-FI, powinien być przeprowadzany regularnie. Czasami występujące zakłócenia w pracy komputerów to pierwsza czerwona lampka zwiastująca poważniejsze kłopoty.


Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w zakresie działania Twojej sieci Wi-Fi, skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na Twoją wiadomość.