Różnice między siecią bezprzewodową a przewodową – jak wybrać odpowiednią dla swojego biznesu

14.01.1970

Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na dostępie do internetu.

Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na dostępie do internetu, a wraz z postępującą cyfryzacją i digitalizacją świata, sieci bezprzewodowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla wielu firm.


Czy jednak na pewno? W końcu sieć kablowa to nadal powszechne rozwiązanie, więc i ona musi mieć swoje zalety. Prawda jest taka, że obie opcje mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze i instalacji sieci firmowej.


W tym artykule omówimy różnice między sieciami bezprzewodowymi a przewodowymi oraz podpowiemy, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego biznesu. Porównamy wady i zalety każdej z sieci, sposoby ich działania oraz podpowiemy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.


Sieci Wi-fi i kablowe – najważniejsze różnice


Różnice między siecią bezprzewodową (np. sieci Wi-Fi), a przewodową (połączenie urządzeń za pomocą przewodu) najłatwiej dostrzec w sposobie przesyłania danych. Sieć bezprzewodowa korzysta z sygnału radiowego (fale radiowe), aby przesłać dane, podczas gdy sieć przewodowa wykorzystuje łącze światłowodowe lub kablowe.


Dodatkowo, sieć bezprzewodowa wymaga punktów dostępowych (tzw. access pointy), które przekazują sygnał między urządzeniami, podczas gdy w sieci przewodowej każde urządzenie jest bezpośrednio podłączone do sieci.


Mogłoby się wydawać, że konfiguracja sieci bezprzewodowej jest trudniejsza, jednak to właśnie łączenie za pomocą kabla może być bardziej skomplikowane, zwłaszcza w dużych budynkach. I tak, korzystanie z połączenia radiowego może zapewniać duży zasięg, ale sieć światłowodowa często gwarantuje stabilniejsze połączenie.


Aby lepiej zrozumieć działanie poszczególnych sieci i łatwiej wybrać najlepsze rozwiązanie, warto przyjrzeć się wadom i zaletom poszczególnych opcji, bo zarówno sieć Wi-fi, jak i sieć kablowa ma ich całkiem sporo – po jednej i po drugiej stronie.


Wady i zalety sieci bezprzewodowej


Sieci bezprzewodowe/sieci Wi-Fi, są dziś powszechnie stosowane przez dostawców internetowych na całym świecie. Nic dziwnego, ponieważ dzięki wykorzystaniu fal radiowych, punkty dostępowe umożliwiają połączenie z internetem za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych takich jak laptopy, smartfony, tablety (czy inne urządzenia Wi-fi) w sposób szybki i bezproblemowy.


Jednakże, istnieją zarówno wady, jak i zalety stosowania sieci bezprzewodowych i warto przyjrzeć się im bliżej.


Wady sieci bezprzewodowej:


 • Niewielki zasięg: każdy punkt dostępowy ma ograniczony zasięg, więc może być konieczne stosowanie kilku punktów dostępowych, aby umożliwić falom radiowym niezakłócony przebieg.
 • Problemy zaczynają się od sprzętu: sieci bezprzewodowe są bardziej skomplikowane niż sieci kablowe i wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu (np. serwery, router, modem). W przypadku problemów z połączeniem, trudniej jest znaleźć przyczynę usterki.
 • Bezpieczeństwo: sieci bezprzewodowe są podatne na ataki hakerów. Osoby niepowołane mogą łatwo uzyskać dostęp do sieci bezprzewodowej i skraść poufne dane, co może mieć przykre konsekwencje, także prawne.


To jedna strona medalu, ponieważ minusy sieci Wi-fi są równoważone przez jej plusy.


Zalety sieci bezprzewodowej:


 • Duża szybkość: sieci bezprzewodowe oferują coraz większe prędkości przesyłania danych, a niektóre z nich oferują prędkości rzędu gigabitów na sekundę (np. 1 GB/s).
 • Łatwa dostępność: Sieci bezprzewodowe są w praktyce dostępne na całym rynku. Nie trzeba już wiercić otworów w ścianach i układać połączeń ethernet czy stosować rozbudowanego okablowania, aby połączyć wiele firmowych urządzeń.
 • Mobilność: Sieci bezprzewodowe umożliwiają użytkownikom korzystanie z internetu na dowolnym urządzeniu, w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu metrów od routera.


I chociaż coraz więcej osób decyduje się na sieć bezprzewodową, to klasyczne rozwiązania także znajdują zastosowanie. Dlatego im także warto przyjrzeć się bliżej.


Wady i zalety sieci przewodowej


Sieci przewodowe przez długi czas były jednym z najpopularniejszych sposobów na tworzenie połączeń internetowych. Aby korzystać z sieci przewodowej, potrzebna jest m.in. karta sieciowa, która jest podłączana do portu USB lub innego gniazda sieciowego i okablowanie (np. sieci miedziane)


Sieci przewodowe są stosunkowo proste w konfiguracji i dostępne na całym rynku, co oznacza, że mogą być używane przez szerokie grono użytkowników. Jednak zanim zdecydujesz się na sieć przewodową, warto zwrócić uwagę zarówno na jej wady, jak i zalety.


Wady sieci przewodowej:


 • Wymagają użycia kabli, co może być uciążliwe i skomplikowane w przypadku dużej liczby urządzeń lub sporej liczby pomieszczeń w firmie.
 • Ograniczona mobilność, co oznacza, że urządzenia muszą pozostawać w pobliżu kabli, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku urządzeń przenośnych.
 • Trudniejsza konserwacja i naprawa, ponieważ kable są narażone na uszkodzenia mechaniczne lub uszkodzenia wynikające z awarii.


Oczywiście, i tutaj wady nie dominują rozwiązania, a lista zalet może znacząco przewyższać nieudogodnienia.


Zalety sieci przewodowej:


 • Stabilne połączenie, bez względu na warunki atmosferyczne lub zakłócenia elektromagnetyczne.
 • Szybsza przepustowość niż w przypadku sieci bezprzewodowych, co jest szczególnie ważne w przypadku zastosowań wymagających dużej ilości danych.
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ dostęp do sieci jest ograniczony do fizycznie podłączonych urządzeń.


Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje minusy i plusy, a działanie całej sieci uzależnione jest od wielu czynników. Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz, która opcja będzie najlepsza w Twoim przypadku, to służymy pomocą.


Sieć bezprzewodowa czy kablowa – jaką opcję wybrać?


Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, a dostawca internetu oferuje zazwyczaj kilka różnych możliwości. W praktyce oznacza to, że wielu właścicieli kieruje się czynnikami takimi jak niska cena czy promocje przy wyborze. Niestety, nieprzemyślany wybór może się mścić.


Jeżeli więc potrzebujesz pomocy w zakresie wyboru i instalacji sieci (lan, wifi lub światłowodowej) w swojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasz doświadczony zespół ekspertów pomoże Ci wyborze najlepszego rozwiązania, przygotuje projekt uwzględniający Twoje potrzeby, oczekiwania i dodatkowe funkcje sieci, a także przeprowadzi przez cały proces montażu.


Z nami instalacja firmowej sieci jest banalnie prosta – zarówno w przypadku wi-fi, jak i sieci przewodowych. Zapewniamy niezbędny sprzęt, doświadczenie, wiedzę i profesjonalizm. Skontaktuj się z nami, a wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie dla Twojej firmy.