Jak zaprojektować skuteczny system bezpieczeństwa dla swojej firmy?

17.04.2023

W dzisiejszych czasach, gdy większość firm przenosi swoją działalność do internetu, bezpieczeństwo danych staje się kluczowym czynnikiem.

Bez odpowiedniego systemu ochrony, przedsiębiorcy narażają się na szereg zagrożeń związanych z szkodliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych czy wewnętrznymi przestępstwami.


Dlatego właśnie, projektowanie skutecznego systemu bezpieczeństwa staje się coraz ważniejsze, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które stają się coraz bardziej zdigitalizowane, a jednocześnie są nadal mniej świadome współczesnych zagrożeń.


W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu ochrony danych, w tym zakres bezpieczeństwa, zagrożenia wynikające z pracy zdalnej czy rolę pracowników w sieci.


Czym są systemy bezpieczeństwa w firmie?


Systemy bezpieczeństwa mają na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z zagrożeniami wynikającymi z pracy w internecie (także pracy zdalnej), szkodliwym oprogramowaniem czy wewnętrznymi przestępstwami.


W ich ramach, przedsiębiorcy powinni określić zakres bezpieczeństwa, czyli to, jakie dane oraz zasoby firmy wymagają szczególnej ochrony. W tym celu warto zastosować nie tylko sztywne dane, ale również szereg dobrych praktyk, takich jak szkolenia dla pracowników, blokowanie szkodliwych stron czy monitorowanie ruchu sieciowego.


Jednakże, w obliczu coraz bardziej złożonych zagrożeń, niezbędne jest ciągłe aktualizowanie i dostosowywanie systemów bezpieczeństwa do rzeczywistych zagrożeń. Same szkolenia pracowników, określenie zakresu działań czy stworzenie polityki bezpieczeństwa może nie wystarczyć.


W kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie.


Co ma kluczowe znaczenie w ochronie danych?


Kluczowe znaczenie w ochronie danych ma przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwego oprogramowania oraz ścisłe przestrzeganie przepisów na terenie UE. Wyciek danych to nie tylko kwestia wizerunkowa lub finansowa, ale również prawna!


Nie bez znaczenia są również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ raporty pokazują, że to właśnie nieświadomi pracownicy są często odpowiedzialni za poważne uchybienia.


Dlatego tak ważne jest, aby zastosować odpowiednie procedury i zabezpieczenia, które ograniczą ryzyko naruszenia danych. Ważne jest również, aby przestrzegać polityk bezpieczeństwa i dokładnie sprawdzać nowe osoby, które mają dostęp do poufnych informacji (np. udzielając im odpowiednich uprawnień). W dobie ciągle rosnącego ryzyka cyberataków, skuteczna ochrona danych powinna być jednym z najważniejszych priorytetów każdej firmy.


Bezpieczeństwo danych krok po kroku – na co zwrócić uwagę?


Aby stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa danych, należy przestrzegać kilku ważnych kroków.


Po pierwsze, warto określić zakres bezpieczeństwa i zidentyfikować najważniejsze zasoby oraz dane, które wymagają szczególnej ochrony. Świadomość jest pierwszym krokiem do sukcesu i nie inaczej jest w przypadku tworzenia zasad zarządzania procesami.


Następnie należy opracować politykę bezpieczeństwa, która będzie dokładnie precyzowała, jakie działania należy podjąć w celu ochrony tych zasobów i danych. Może to oznaczać wykorzystanie konkretnych procedur i wzorów zachowania, aby w razie wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia, zautomatyzować działania.


Ważnym elementem jest również szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa danych oraz wprowadzenie ścisłych procedur dotyczących dostępu do poufnych informacji dla nowych osób.


Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiednich urządzeń i zabezpieczeń, takich jak zapora sieciowa, antywirusy, programy do wykrywania szkodliwego oprogramowania czy szyfrowanie danych. Istotne jest także regularne aktualizowanie oprogramowania oraz przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, które pozwolą na wykrycie ewentualnych luk w systemie bezpieczeństwa.


Ostatnim, ale równie ważnym krokiem jest monitorowanie ruchu sieciowego oraz reagowanie na podejrzane aktywności, które w rzeczywistości mogą być oznaką cyberprzestępstwa. W przypadku wykrycia zagrożenia, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki w celu zminimalizowania szkód. Odpowiednie procedury reagowania na tego typu incydenty oraz plan awaryjny, to kluczowe elementy skutecznego systemu bezpieczeństwa danych.


Bezpieczeństwo danych – podsumowanie


Cyberbezpieczeństwo staje się coraz poważniejszym tematem, a zapewnienie odpowiedniej ochrony danych to jedno z najważniejszych zadań każdej firmy. Gdy dojdzie do wykorzystywania danych klientów to na szali leży nie tylko reputacja przedsiębiorcy, ale wręcz przetrwanie firmy.


A jak mówi stare przysłowie, lepiej zabezpieczać niż leczyć, więc trzeba się odpowiednio przygotować. Specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem danych w cyberprzestrzeni, przekazywanie uprawnień, budowanie skutecznych, wielopoziomowych ścieżek autoryzacji dostępu do informacji poufnych, szyfrowanie danych – to tylko niektóre elementy tworzenia bezpiecznej struktury.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Przeprowadzamy m.in, audyt sieci wi-fi, który pozwoli zidentyfikować luki, stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Możemy także zaprojektować dla Ciebie bezpieczniejszą sieć, która lepiej sprosta wymaganiom współczesnego świata.


Napisz do nas, aby omówić szczegóły!