Najczęstsze zagrożenia dla sieci bezprzewodowych

05.05.2023

W dzisiejszych czasach, sieci bezprzewodowe stały się powszechnym narzędziem wykorzystywanym zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach czy miejscach publicznych.
W dzisiejszych czasach, wraz z rosnącym znaczeniem technologii w codziennym życiu, sieci bezprzewodowe stały się powszechnym narzędziem wykorzystywanym zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach czy miejscach publicznych. Sieci Wi-Fi umożliwiają dostęp do internetu bez konieczności użycia kabli, jednakże, wraz z pojawieniem się takiego udogodnienia, pojawiły się również zagrożenia dla sieci bezprzewodowych i ich użytkowników.

W niniejszym artykule skupimy się na najczęstszych zagrożeniach sieci bezprzewodowej, a także na kwestiach ochrony przed atakami. Aspekty związane z bezpieczeństwem danej sieci wymagają szczególnej uwagi i świadomości ze strony użytkowników, dlatego też, jeśli chcesz wiedzieć, jakie są najczęstsze zagrożenia oraz jak się przed nimi chronić, zapraszamy do lektury!

Co to są sieci bezprzewodowe?


Sieci bezprzewodowe, inaczej sieci WLAN (ang.: Wireless Local Area Network), to rodzaj sieci komputerowych, w których połączenia między urządzeniami odbywają się bez użycia kabli. W odróżnieniu od tradycyjnych sieci komputerowych, w których połączenia między urządzeniami są realizowane za pomocą kabli łącznikowych, sieć WLAN jest oparta na technologii fal radiowych.

Sieci bezprzewodowe są szeroko stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach czy instytucjach, ponieważ zapewniają sporą wygodę użytkowania. W sieciach firmowych zazwyczaj wykorzystywana jest zazwyczaj stacja bazowa, która umożliwia połączenie sieci z internetem oraz z innymi urządzeniami w ramach jednej infrastruktury sieciowej.

I to właśnie wiele sieci firmowych jest narażonych na zagrożenia. Dlaczego? Z kilku powodów, do których można zaliczyć dużą liczbę użytkowników, ich nierzetelne lub niewystarczające praktyki bezpieczeństwa, a także błędy w konfiguracji samej sieci bezprzewodowej.

Rodzaje zagrożeń dla sieci bezprzewodowej


Niestety, sieci bezprzewodowe są podatne na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak złośliwe oprogramowanie, totalne podsłuchiwanie, czy też zagrożenie związane z atakami cyberprzestępców i hakerów.

Hakerzy często wykorzystują nieautoryzowany dostęp do sieci bezprzewodowej, aby przejąć kontrolę nad urządzeniami podłączonymi do sieci i przechwycić wrażliwe dane, czyli hasła, bazy danych czy numery kart kredytowych klientów. Należy pamiętać, że w większości przypadków problem tkwi w nieodpowiednim zabezpieczeniu sieci bezprzewodowej, ale warto znać także rodzaje zagrożeń, aby móc się przed nimi odpowiednio bronić.

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych zagrożeń dla sieci bezprzewodowych:

 • Ataki typu "man-in-the-middle", czyli pośrednictwo w ruchu sieciowym w celu przechwycenia poufnych informacji.
 • Ataki typu "evil twin", polegające na utworzeniu fałszywej sieci Wi-Fi, która podsłuchuje ruch sieciowy i przechwytuje poufne dane.
 • Ataki typu "rogue access point", które polegają na utworzeniu fałszywej stacji bazowej w celu uzyskania dostępu do sieci bezprzewodowej.
 • Ataki typu "DDoS", czyli ataki wykonywane przez botnety, które powodują zatłoczenie sieci i uniemożliwiają dostęp do sieci bezprzewodowej.
 • Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje luki w zabezpieczeniach urządzeń podłączonych do sieci.
 • Ataki brute force, polegające na próbie złamania hasła do sieci bezprzewodowej poprzez wykorzystanie różnych kombinacji znaków.
 • Nieaktualne oprogramowanie i brak aktualizacji systemów, które otwierają drzwi dla ataków cyberprzestępców.

Oczywiście powyższa lista zagrożeń nie wyczerpuje tematów, a cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swój arsenał. Z jednej strony jest to zła wiadomość, ponieważ przejęcie czy przechwycenie wrażliwych danych może nastąpić w każdym momencie. Z drugiej zaś jest i dobra informacja, ponieważ zastosowanie odpowiednich narzędzi sprawia, że standard bezpieczeństwa wzrasta, a z sieci firmowych można korzystać praktycznie bez przeszkód.

Najlepsze sposoby zabezpieczenia bezprzewodowych sieci firmowych


Rodzaje zabezpieczeń powinny być dostosowane do danej sieci bezprzewodowej, ale niektóre wymagania dotyczące bezpieczeństwa są jednakowe dla wszystkich sieci WLAN. Aktualizacje oprogramowania, szkolenia pracowników, standardy bezpiecznej pracy zdalnej czy podstawowe szyfrowanie, które pozwoli zablokować dostęp z zewnątrz to tylko niektóre z możliwości.

Jak jeszcze zabezpieczyć sieci Wi-fi? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które Ci w tym pomogą.

 • Zastosowanie silnego szyfrowania – standardem jest szyfrowanie wep, ale warto rozważyć także bardziej zaawansowane opcje.
 • Dodatkowy punkt dostępowy, który umożliwi ograniczenie dostępu do sieci bezprzewodowej tylko do uprawnionych użytkowników.
 • Wymuszenie silnych haseł oraz okresowe wymuszanie ich zmiany, aby uniemożliwić atakującym skorzystanie z hasła, które było używane przez długi czas.
 • Zablokowanie dostępu do sieci bezprzewodowej dla nieautoryzowanych urządzeń oraz użytkowników.
 • Wprowadzenie polityki dostępu do sieci bezprzewodowej, która będzie określać, kto ma dostęp do sieci oraz w jakich celach.
 • Regularne aktualizowanie systemów i oprogramowania, aby uniknąć luk w zabezpieczeniach, które są "zaproszeniem" dla cyberprzestępców i złośliwych programów.

Pamiętaj, że wraz z wprowadzeniem nowych technologii pojawiają się również nowe zagrożenia, dlatego ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i podejmować odpowiednie środki ostrożności, a także trzymać rękę na pulsie. Warto więc uczulić pracowników, aby w większym stopniu pilnowali bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej na swoim poziomie, a także zgłaszali ewentualne problemy z siecią, które mogą być oznaką istniejącego zagrożenia.

Zagrożenia dla sieci bezprzewodowej – podsumowanie


Korzystanie z sieci bezprzewodowej z pewnością znacznie ułatwia codzienne życie. I to bez względy na to, czy z danej sieci korzystasz w domu (np. podczas pracy zdalnej), w firmie, czy na obszarze z otwartym dostępem (np. centrum handlowe). Warto jednak pamiętać, że dostęp do sieci Wi-Fi to nie tylko możliwości, ale i zagrożenia.

Jako użytkownik takiej sieci możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez korzystanie z pewnych źródeł, aktualizowanie oprogramowania urządzeń, z których korzystasz oraz stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń (np. programów antywirusowych).

Jeśli jesteś właścicielem sieci Wi-Fi to spoczywa na Tobie trochę większa odpowiedzialność i musisz wiedzieć, jak zadbać o jej bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł Ci w tym pomoże.

Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej zaawansowanej pomocy, skorzystaj z naszych usług. Możemy przeprowadzić audyt sieci Wi-Fi w celu wytypowania jej słabych punktów lub zaprojektować dla Ciebie sieć od zera, uwzględniając w projekcie najnowsze zabezpieczenia.

Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły!