Zarządzanie cyberbezpieczeństwem w firmie

02.08.2023

Cyberbezpieczeństwo nie jest nowym terminem, ale w dobie coraz większego zdigitalizowania firm, nabiera większego znaczenia.

Bezpieczeństwo informacji stanowi fundament dla stabilnego i zaufanego funkcjonowania zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a jego przestrzeganie jest coraz mocniej regulowane prawnie.


Nic więc dziwnego, że kolejne uczelnie w Polsce wprowadzają program studiów, który ma przygotować studentów do pracy w takich warunkach, bo zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa nieustannie rośnie.

W tym artykule skupimy się na istotności zagadnienia bezpieczeństwa informacji w sektorze publicznym i prywatnym oraz omówimy kluczowe aspekty zarządzania ryzykiem w tej dziedzinie. W końcu wdrożenie systemu cyberbezpieczeństwa to podstawa nie tylko w dużych organizacjach, ale również w mniejszych, prywatnych firmach.


Cyberbezpieczeństwo w firmach i instytucjach sektora publicznego


W obliczu coraz bardziej zaawansowanych i złożonych zagrożeń, zarządzanie cyberbezpieczeństwem staje się nie tylko kwestią technologiczną, ale również strategiczną. I to bez względu na to, jakiej instytucji dotyczy, chociaż kwestie bezpieczeństwa narodowego nie sposób położyć na tej samej szali, co aspektów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych.

Niezależnie od okoliczności, coraz większą wagę przywiązuje się do cyber threat intelligence – zbierania i analizy danych na temat zagrożeń cybernetycznych w czasie rzeczywistym. Współczesne organizacje sektora finansowego i publicznego, jak i firmy prywatne, muszą działać proaktywnie w tym zakresie, ponieważ sam proces wykrywania i reagowania na zagrożenia to za mało. Trzeba im odpowiednio przeciwdziałać.

Narzędzia rozpoznawania zagrożeń oraz odpowiednio skonstruowane procedury reagowania umożliwiają szybką identyfikację i neutralizację potencjalnych ataków. Co to za narzędzia? Ich różnorodność i zakres jest bardzo szeroki, ale do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć:

  • systemy monitorowania i kontroli dostępu,
  • testy penetracyjne,
  • audyty, certyfikacja i testy sieci Wi-Fi.

Co równie ważne, firmy i instytucje powinny szkolić swoich pracowników w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa, co pozwoli nabyć im kompetencje i umiejętności niezbędne do wykrywania nieprawidłowości czy odpowiedniego reagowania. Ponadto, większa świadomość w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem dotyczy również praktycznych umiejętności, takich jak identyfikacja phishingu, zarządzanie hasłami oraz korzystanie z narzędzi do szyfrowania danych.


Elementy zarządzania bezpieczeństwem informacji w firmie


W ostatnich latach, zarządzanie bezpieczeństwem informacji stało się kluczowym aspektem funkcjonowania firm, szczególnie w kontekście dynamicznego rozwoju nowych technologii i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Zasady tworzenia sieci firmowych, tworzenie dokumentacji dotyczącej najważniejszych informacji w przedsiębiorstwie czy zapewnienie ciągłości działania pracy wymagają od firm zupełnie nowych kompetencji i umiejętności, których elementy obejmują szeroki obszar,

Po pierwsze, konieczne jest wdrażanie skutecznych strategii ochrony danych i systemów przed atakami cybernetycznymi. W tym celu, firma musi stale monitorować zagrożenia, analizować incydenty oraz odpowiednio reagować na wykryte niebezpieczeństwa. Szybkość reakcji w sytuacjach kryzysowych pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji, jednak wymaga wytworzenia polityki dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Ponadto, zapewnienie ciągłości działania to kluczowa kwestia – firma powinna opracować plany awaryjne, aby zminimalizować skutki ewentualnych zakłóceń w działaniu systemów informatycznych. Warto w tym celu zatrudnić specjalistów zajmujących oceną ryzyka, którzy pomogą przygotować odpowiednie scenariusze. Ich doświadczenie zawodowe może okazać się nieocenione i pozwoli wprowadzić do firmowego programu cyberbezpieczeństwa najlepsze środki zaradcze.

Wykorzystanie nowych technologii stanowi kolejny ważny element zarządzania bezpieczeństwem informacji. Nowoczesne narzędzia do szukania zagrożeń, sztuczna inteligencja, czy automatyzacja procesów mogą w znaczący sposób podnieść poziom ochrony przed atakami. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tych narzędzi, warto przeszkolić swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zakres szkolenia przygotowującego może być dobierany indywidualnie do potrzeb danej firmy, jednak nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że każdy współczesny pracownik powinien znać podstawy zarządzania bezpieczeństwem informacji.

I wreszcie ostatnia kwestia, o której należy pamiętać. Żyjemy w dobie transformacji cyfrowej i wiele obecnych systemów teleinformatycznych szybko się starzeje. Trzeba trzymać rękę na pulsie – w tym przypadku na pulsie bezpieczeństwa informacji – bo hakerzy również stale rozwijają swój arsenał. W praktyce oznacza to, że warto co jakiś czas przeprowadzać audyt, aby eliminować słabe punkty swojej sieci, zadbać o doskonalenie kompetencji z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem (zarówno swoich, jak i pracowników) oraz korzystać z pomocy specjalistów (np. konsultantów ds zarządzania bezpieczeństwem informacji).


Zwiększenie zakresu bezpieczeństwa w firmie: podsumowanie


Z zarządzaniem cyberbezpieczeństwem wiąże się wiele elementów, które stanowią integralną część skutecznego planu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w firmie. Nauka praktycznych umiejętności, stworzenie nowych miejsc pracy za zakresu informatyki śledczej (np. pełnomocników zarządu ds bezpieczeństwa informacji), wyznaczenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem czy praca na zaawansowanych systemach IT to tylko niektóre z nich.

Co ważne, cyberbezpieczeństwa można się nauczyć, a już na pewno zwiększyć świadomość dotyczącą zagrożeń, dlatego warto zadbać nie tylko o zaprojektowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem, ale również o przeszkolenie swoich pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Czasami drobne działania mogą znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie i uchronić ją przed potencjalnymi zagrożeniami.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z naszą firmą. Zajmujemy się między innymi audytem sieci Wi-FI, który pomoże wytypować słabe punkty firmowej sieci, a dzięki temu zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem z zewnątrz (np. złośliwe oprogramowanie, ataki hakerskie). Napisz do nas, a wspólnie ustalimy najlepszą strategię dla zwiększenia bezpieczeństwa informacji w Twoim przedsiębiorstwie.