Telewizja przemysłowa CCTV – rodzaje i zastosowanie

12.06.2023

Telewizja przemysłowa CCTV, czyli systemy monitoringu wizyjnego, odgrywają coraz większą rolę w dzisiejszym społeczeństwie.

Nie powinno to dziwić, ponieważ kamery przemysłowe pozwalają na rejestrowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym oraz monitorowanie różnych miejsc i obiektów, które mogą mieć strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa firmy.


Systemy telewizji przemysłowej znajdują szerokie zastosowanie, zwłaszcza w centrach handlowych, galeriach, na terenach należących do przedsiębiorstw czy nawet zapleczach sklepów, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa jest priorytetem. Pozwalają one zabezpieczyć tereny poprzez śledzenie ruchu i wykrywanie nietypowych sytuacji.


Rozwój współczesnej technologii umożliwia stosowanie różnorodnej ochrony firmy i nie inaczej jest w przypadku rejestratorów przemysłowych, które mogą być różnej wielkości, różnić się jakością transmisji danych czy zapewniać unikalne funkcje (np. filtry).


W tym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje telewizji przemysłowej CCTV oraz jej zastosowanie w poszczególnych obiektach, a także wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego systemu CCTV.


Monitorowanie w czasie rzeczywistym – kluczowa rola telewizji przemysłowej CCTV


Rejestrowanie obrazu odgrywa kluczową rolę w systemach telewizji przemysłowej CCTV, zapewniając natychmiastową informację o tym, co dzieje się w danym miejscu. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak rejestratory cyfrowe i transmisja obrazu/dźwięku (audio), użytkownicy systemów CCTV mogą uzyskać pełen podgląd na obserwowane obszary i interweniować w razie potrzeby.


Rozwiązanie sprawdzają się zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak centra handlowe, kasyna gry czy tereny firm, ale również na ulicach miast. Kamery rozmieszczone w strategicznych miejscach pozwalają na monitorowanie ruchu drogowego, wykrywanie potencjalnych zagrożeń i szybką reakcję w przypadku wypadków lub incydentów kryminalnych. Z kolei funkcja podglądu zapisanych wydarzeń umożliwia służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne na skoordynowane działania i skuteczne egzekwowanie prawa, co również przyczynia się do zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa.


Dzięki transmisji obrazu można na żywo obserwować rejestrowane zdarzenia, co umożliwia natychmiastową reakcję na incydenty oraz zapewnia większy poziom bezpieczeństwa w każdym aspekcie. Co więcej, często widoczność kamer czy nawet sama informacja o nich wystarczy, aby odstraszyć potencjalnych przestępców.


TV przemysłowa – rodzaje i zastosowanie


Systemy monitoringu CCTV występują w różnych konfiguracjach i oferują szerokie zastosowanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Różne rodzaje kamer i rodzaje technologii pozwalają na zastosowanie ich w niemal każdej sytuacji.


Najbardziej popularne systemy monitoringu CCTV to systemy analogowe, cyfrowe i IP. Czym się różnią między sobą? Sprawdź niżej.


  1. Systemy transmisji analogowej wysokiej rozdzielczości wykorzystują rejestratory cyfrowe do zapisu obrazu, a przesyłanie danych odbywa się za pomocą tradycyjnych przewodów. Są one szeroko stosowane w w różnych obiektach, zapewniając podgląd i monitoring ich użytkownikowi.
  2. Systemy cyfrowe, natomiast, opierają się na przesyłaniu obrazu za pomocą technologii cyfrowej. Kamery cyfrowe rejestrują obraz w wysokiej jakości, a dane są przesyłane przez sieci komputerowe do centrum odbiorczego. Systemy cyfrowe oferują większą elastyczność i skalowalność w porównaniu do systemów analogowych, więc można je z łatwością dostosować do bardziej wymagających odbiorców.
  3. Najnowszym trendem w dziedzinie telewizji przemysłowej CCTV są systemy IP, które opierają się na transmisji obrazu z kamer IP i danych za sprawą protokołu IP. Kamery mają wbudowane funkcje sieciowe, co umożliwia łatwą integrację z istniejącymi systemami komputerowymi. Dzięki temu można uzyskać zaawansowane funkcje, takie jak zdalny podgląd i zarządzanie z dowolnego miejsca, korzystając z urządzeń mobilnych.


System telewizji przemysłowej może współistnieć w dwóch wersjach, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. I tak w rzadziej uczęszczanych czy mniej strategicznych obiektach można wykorzystać prosty telewizyjny system dozorowy, który daje jednak niewielkie możliwości konfiguracji, a w najważniejszych punktach postawić na bardziej zaawansowaną transmisję obrazu.


Jak wybrać odpowiedni system monitoringu CCTV – poradnik dla przedsiębiorców, firm i właścicieli sklepów


Wybór odpowiedniego systemu może być wyzwaniem dla właścicieli firm. W końcu za bezpieczeństwo odpowiada nie tylko ilość obsługiwanych kamer, ale również ich rodzaj. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na montaż telewizji przemysłowej.


Jakich? Oto one:


Po pierwsze, wielkość obiektu, który wpływa na liczbę zainstalowanych kamer. Zasada jest stosunkowo prosta – im większy obiekt, tym więcej kamer (chociaż bywają wyjątki od tej reguły). W przypadku małych sklepów lub biur wystarczający może być prosty system monitoringu, natomiast w większych placówkach, takich jak centra handlowe czy magazyny, wymagane mogą być bardziej zaawansowane rozwiązania, umożliwiające monitoring w wielu punktach jednocześnie.


Po drugie, oferta firm. Przedsiębiorcy powinni również dokładnie przeanalizować ofertę systemów monitoringu CCTV dostępnych na rynku. Istnieje wiele producentów i dostawców, oferujących różne funkcje i specyfikacje. Warto porównać możliwości, jakość obrazu, dostępne funkcje (takie jak detekcja ruchu, nagrywanie w wysokiej rozdzielczości, zdalny dostęp itp.) oraz oczywiście cenę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.


Podsumowując, wybór odpowiedniego systemu monitoringu CCTV wymaga analizy potrzeb, takich jak liczba obsługiwanych kamer, wielkość obiektu oraz dostępne na rynku rozwiązania. Staranne zbadanie tych czynników pozwoli przedsiębiorcom, firmom i właścicielom sklepów na podjęcie najlepszej decyzji, zapewniającej nie tylko skuteczne monitorowanie, ale także ochronę i bezpieczeństwo dla ich działalności.