Bezpieczeństwo danych: najważniejsze zagrożenia i sposoby ochrony

05.09.2023

Współczesny świat internetu musi mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa użytkowników sieci.

Szczególna ostrożność w zarządzaniu danymi staje się priorytetem – i to bez względu na to, czy kwestia dotyczy sprzedaży internetowej, małej firmy, czy wielkiej korporacji.


Zagrożenia związane z cyberprzestępczością (np. kradzież tożsamości, wyciek danych osobowych) nasiliły się w ostatnich latach, a cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyszukane metody, korzystając z najnowszych technologii dostępnych na rynku.


W tym artykule przyjrzymy się największym niebezpieczeństwom dla danych w środowisku internetowym oraz omówimy skuteczne sposoby ich ochrony, które mogą pomóc w zapewnieniu spokoju i pewności podczas korzystania z szeroko dostępnych zasobów online.


Zagrożenia czyhające na użytkowników sieci


Zagrożenia internetowe stanowią nieodłączny element działalności online, a ich znajomość jest pierwszych krokiem do właściwej ochrony. Oczywiście, z każdym rokiem pojawiają się zupełnie nowe niebezpieczeństwa, a dotychczasowe metody są ulepszane, ale nieświadomość to zapewnienie luki cyberprzestępców. Luki, przez którą nie zawahają się wejść.


Lista zagrożeń jest bardzo długa, ale wybraliśmy te najpowszechniejsze. Oto one:


  • Phishing – podszywanie się pod zaufane źródła w celu wyłudzenia poufnych danych, takich jak hasła czy dane finansowe. Warto zachować ostrożność przy klikaniu linków i i otwieraniu załączników e-mailowych, nawet jeśli pochodzą one z teoretycznie sprawdzonego źródła.
  • Złośliwe oprogramowanie – malware, które może zainfekować urządzenia mobilne, kraść dane lub w inny sposób szkodzić systemowi, powodując poważne konsekwencje. Uchronić można się poprzez regularne aktualizacje oprogramowania, korzystanie z antywirusów i oprogramowania antywirusowe.
  • Ransomware – rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych użytkownika, żądając okupu za ich odblokowanie. Pomoże tworzenie kopii zapasowych danych, dobry program antywirusowy i ostrożność.
  • Ataki DDoS – zmasowane ataki w czasie rzeczywistym, które powodują przeciążenie systemu, co skutkuje jej czasowym wyłączeniem. W celu ochrony warto zadbać o monitorowanie ruchu sieciowego oraz stosować oprogramowanie, które ochroni przez atakami DDoS.
  • Ataki hakerskie – zdalne włamanie do systemu lub urządzeń przez osoby nieupoważnione, które może skutkować kradzieżą danych lub zakłóceniem działania. Można się przed tym bronić, stosując silne hasła, które będą okresowo zmieniane, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, regularne testy penetracyjne.
  • Kradzież tożsamości – kradzież danych może prowadzić do wyłudzeń finansowych i innych nadużyć, a do zabezpieczeń należy m.in. unikanie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, monitorowanie podejrzanych aktywności.


To zdecydowanie najczęściej wykorzystywane sposoby przez przestępców z internetu, ale powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i zadbać o niezbędne zabezpieczenia Twojego komputera i innych urządzeń mobilnych (np. aktualny system, oprogramowanie antywirusowe).


Czy dobre oprogramowanie antywirusowe wystarczy do skutecznej ochrony?


Wyżej wielokrotnie przywoływaliśmy oprogramowanie antywirusowe jako przykład jednego z zabezpieczeń. Jego brak to proszenie się o kłopoty, bo przestępcy mają znacznie ułatwione zadanie. Dlatego jednym z pierwszych kroków powinno być zainstalowanie dobrego "antywirusa".


Producenci oprogramowania oferują różne funkcje, ale jeśli na co dzień dużo korzystasz z internetu, a komputer (lub inne urządzenia sieciowe) to Twoje podstawowe narzędzie pracy, wybierz program z górnej półki, który zapewni Ci lepszą ochronę.


Czy jednak można polegać tylko na jednej formie zabezpieczeń?


Oczywiście, oprogramowanie antywirusowe odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i wykrywaniu wielu rodzajów złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany, robaki czy ransomware. Jest to pierwsza linia obrony, która może zatrzymać wiele ataków jeszcze przed dotarciem do naszych systemów. Niemniej jednak, jest to tylko jeden z elementów skutecznej strategii bezpieczeństwa.


Troska o bezpieczeństwo poufnych danych wymaga bardziej zaawansowanych działań, ale także dobrej praktyki i higieny pracy. Warto inwestować w edukację użytkowników, regularne aktualizacje systemu, stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa oraz monitorowanie ruchu sieciowego. Dopiero taka mieszanka daje pewność, że możesz poruszać się bezpiecznie po sieci.


Co robić w przypadku naruszenia danych przez osoby trzecie?


Prewencja to jedno, ale co zrobić, gdy już doszło do ataków za pomocą sieci? To czarny scenariusz, ale zagrożenie można okiełznać, o ile zareaguje się szybko i sprawnie.


Po pierwsze, powstrzymaj emocje, które są złym doradcą. Pomoże w tym odpowiednie przygotowanie procedur na taki wypadek, co sprawdza się przede wszystkim w firmach. Ważne jest zachowanie spokoju i przeanalizowanie sytuacji, dzięki czemu będzie możliwe podjęcie odpowiednich kroków.


Po drugie, działaj. Odłącz od sieci zainfekowane urządzenie, powiadom swoich przełożonych (lub służby, jeśli niebezpieczeństwo jest znacznie poważniejsze) i postaraj się zidentyfikować źródło problemu.


Warto również sporządzić dokumentację i na jej podstawie podjąć kolejne kroki. Być może atak pokazał słabe strony systemu i będzie potrzebny np. audyt sieci Wi-Fi, który wskaże elementy do poprawy.


Co ważne, jeżeli doszło do naruszenia protokołów bezpieczeństwa i wycieku danych, należy powiadomić odpowiednie organy oraz osoby, których poufne informacje mogą być zagrożone. Wynika to m.in. z przepisów RODO.


Najważniejsze to szybkość działania i okiełznanie chaosu, dlatego w firmach warto uczulić pracowników na tego typu sytuacje, aby w razie wystąpienia zagrożenia, każdy wiedział, co ma robić.


Podsumowanie: jak radzić sobie z zagrożeniami w internecie


Zdigitalizowany świat oferuje ogromne możliwości, ale również stawia przed użytkownikami szereg zagrożeń. Wiedza i odpowiednie umiejętności w parze z właściwym przygotowaniem to najlepszy sposób na radzenie sobie z niebezpieczeństwem.


Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pokazał Ci, jak lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. A jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z naszą firmą. Zajmujemy się m.in. projektowaniem sieci Wi-Fi oraz audytem istniejących systemów i pomogliśmy dotychczas wielu firmom.


Sprawdź naszą pełną ofertę!