Zaawansowane rozwiązania w projektowaniu i zarządzaniu sieciami firmowymi

06.10.2023

W dzisiejszych czasach niemożliwe jest prowadzenie biznesu w jakiejkolwiek branży bez stosowania zaawansowanych rozwiązań sieciowych.

Bezpieczeństwo danych, komunikacja w czasie rzeczywistym czy zdalny dostęp dla pracowników spoza biura to tylko kilka podstawowych wyzwań, którym trzeba sprostać.

Jednak nie istnieje jedno uniwersalne oprogramowanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji bez wyjątku. W końcu różne rodzaje przedsiębiorstw potrzebują różnej infrastruktury, aby zapewnić sobie maksimum wydajności i wspomóc swoich pracowników/użytkowników w pełnieniu codziennych obowiązków.

W tym artykule przyjrzymy się kilku najpowszechniej stosowanym rozwiązaniom, które można dostosować do różnych potrzeb i wymagań. Sprawdzimy też, czego możemy w tym zakresie spodziewać się w przyszłości – i to niekoniecznie tej dalekiej.


Od czego zależy niezawodność sieci?


Niezawodność sieci LAN zależy od wielu czynników, które wzajemnie na siebie wpływają. Proces zarządzania nimi i monitorowanie poprawności działania, wydajności czy zabezpieczenia jest złożony, ale większości problemów można łatwo uniknąć za pomocą kilku podstawowych zasad działania.

Jak więc zadbać o niezawodność systemów sieciowych i utrzymanie ich w dobrym stanie? Oto elementy, które warto znać!

 • Planowanie i projektowanie – pierwszym krokiem jest odpowiednie zaprojektowanie sieci, w taki sposób, aby odpowiadała ona na potrzeby danej firmy. Warto zastanowić się nad topologią sieci, rozmieszczeniem urządzeń, wyborem sprzętu oraz zaplanowaniem zapasowych ścieżek komunikacyjnych, uwzględniając nie tylko obecne potrzeby, ale również ewentualną rozbudowę sieci w przyszłości.
 • Zarządzanie ryzykiem – skuteczne zarządzanie ryzykiem jest kluczowe. Obejmuje to identyfikację potencjalnych zagrożeń, takich jak awarie sprzętu, ataki sieciowe czy błędy ludzkie, oraz opracowanie strategii na wypadek ich wystąpienia. Zarządzanie ryzykiem pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa sieci i prowadzi do lepszego zrozumienia potencjalnych zagrożeń przez jej użytkowników.
 • Wybór odpowiedniego sprzętu – jakość sprzętu sieciowego ma ogromne znaczenie. Wybór renomowanych producentów i sprzętu o wysokich parametrach technicznych może znacząco wpłynąć na niezawodność systemu.
 • Monitorowanie i diagnozowanie – systemy monitorowania pozwalają na ciągłe śledzenie stanu sieci. Dzięki nim można wykrywać awarie i problemy w czasie rzeczywistym i szybko reagować. Warto również przeprowadzać audyty sieci, które wykryją luki związane z bezpieczeństwem czy pozwolą podnieść wydajność systemu.
 • Szkolenie personelu – personel odpowiedzialny za zarządzanie siecią powinien być dobrze przeszkolony i świadomy procedur bezpieczeństwa oraz działań awaryjnych. To pomaga w minimalizowaniu błędów ludzkich i zwiększa szanse na poprawne wykorzystanie potencjału sieci firmowej.
 • Regularna konserwacja i aktualizacje – regularna konserwacja sprzętu oraz aktualizacje oprogramowania są niezbędne, aby zapewnić niezawodność działania. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń, aby utrzymywać serwery, sprzęt i sieć w pełni sprawności.


Jak widać, czynniki można podzielić na techniczne i ludzkie, ale są one ze sobą ściśle powiązane. Sieć to nie tylko zestaw sprzętu i oprogramowania, ale także zespół ludzi, którzy ją projektują, wdrażają, zarządzają i utrzymują. Dlatego skuteczne zarządzanie siecią wymaga równoczesnego uwzględnienia obu tych aspektów.


Podstawy projektowania sieci firmowych – kluczowe wytyczne


Jak więc zaprojektować sieci LAN, które zapewnią wysoką jakość usług, efektywną komunikację i bezpieczeństwo? To złożony proces, który wymaga rozważenia wielu zmiennych – im większe przedsiębiorstwo, tym ich więcej.

I tutaj ważne są kwestie, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, ale trzeba je rozważyć w kontekście danej firmy. Zrozumienie potrzeb biznesowych i celów to podstawa, aby móc dostosować zestaw narzędzi do oczekiwań. Należy więc zidentyfikować podstawowe wyzwania, takie jak: rozmieszczenie w różnych lokalizacjach, wymagania dotyczące przepustowości, stabilności i dostępności czy zarządzanie ruchem sieciowym.

Dopiero w następnym kroku można przejść do konfiguracji i wdrożenia sieci, które spełnią te wymagania. Połączenie dobrego planu i wysokiej jakości sprzętu daje najlepsze rezultaty w długofalowym ujęciu. Co jednak ważne, ten proces nigdy się nie kończy, bo po zastosowaniu konkretnych rozwiązań, należy je monitorować i analizować wyniki, aby usprawniać codzienną pracę i przeciwdziałań coraz to nowszym zagrożeniom.


Narzędzia i strategie zarządzania sieciami


Zarządzanie siecią nie można być kwestią przypadku, ponieważ wymaga to opracowania procesów i polityki zachowania na każdą okoliczność. Oczywiście, nie wszystkie zagrożenia można przewidzieć, ale właściwa strategia pozwoli znacząco ograniczyć niebezpieczeństwo.

I znowu – strategie zarządzania sieciami będą się różnić w zależności od przedsiębiorstw, ale warto znać kilka najpowszechniejszych rozwiązań, aby świadomie wybrać dla siebie najlepsze z nich.

Co to za rozwiązania? Oto kilka z nich:

 • monitorowanie sieci,
 • systemy zarządzania zdarzeniami (SIEM),
 • systemy kontroli dostępu,
 • narzędzia do analizy wydajności sieci,
 • zarządzanie ruchem sieciowym,
 • polityka bezpieczeństwa,
 • systemy chłodzenia,
 • przełączniki sieci LAN,
 • firewall.


Przykłady można mnożyć, ponieważ dochodzą do tego takie aspekty, jak skalowalność, zarządzanie energią czy zastosowanie technologii wirtualizacji. Dlatego też oferujemy naszym klientom usługi projektowania sieci, które odpowiadają na ich indywidualne potrzeby i wymagania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zastosowane rozwiązania idealnie odpowiedzą na oczekiwania Twoje i Twoich klientów.


Przyszłość sieci firmowych – co przyniosą kolejne lata w branży?


Czy można odpowiedzieć na to pytanie, czy jest to raczej wróżenie z fusów? Przy tak szybko rozwijającej się technologii, nowe narzędzia pojawiają się każdego dnia. Mimo wszystko niektóre trendy jasno wskazują, czego można oczekiwać w nadchodzących latach.

Z pewnością będzie to dalszy rozwój sieci 5G i wdrażanie jej do codziennego użytku. Zwiększy to m.in. przepustowość i ograniczy opóźnienia w komunikacji. Z drugiej strony coraz większy nacisk będzie kładziony na bezpieczeństwo, bo cyberataki stają się wyszukane i zaawansowane – i taka sama (a nawet lepsza) musi stać się technologia, która będzie im przeciwdziałać. Nie można też zapominać o sztucznej inteligencji, która już teraz wywiera wpływ na różne branże. Jej błyskawiczny rozwój z pewnością będzie odczuwalny także w naszym sektorze.

Nasza firma trzyma rękę na pulsie i śledzi doniesienia z rynku. Już teraz stosujemy nowoczesne rozwiązania, które pozwalają klientom zachować konkurencyjność na rynku i pracować na maksimum swoich możliwości.

Chcesz skorzystać z naszych usług? Skontaktuj się z nami i daj znać, co możemy dla Ciebie zrobić.