Jak zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie?

05.07.2023

Bezpieczeństwo firmy to podstawa, o której często zapomina się w codziennym nagromadzeniu spraw.

A przecież korzystanie ze szkodliwego oprogramowania, brak planu awaryjnego czy wyciek poufnych informacji może mieć katastrofalne skutki.

Dlatego do tematu bezpieczeństwa należy podchodzić bardzo poważnie i podjąć odpowiednie działania prewencyjne, które pozwolą w pełni zabezpieczyć firmę przed różnorodnymi zagrożeniami.

Jakie to działania? Zarówno małe i średnie firmy, jak i największe przedsiębiorstwa powinny inwestować w działania online i offline. Naszą działką są jednak systemy bezpieczeństwa, dlatego to właśnie na nich skupiamy się w tym artykule.

Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego biznesu!


Jakie są rodzaje systemów bezpieczeństwa?

Jeszcze kilkanaście lat temu największym zagrożeniem dla firmy były ataki z zewnątrz, czyli m.in. włamania. I chociaż takie ryzyko nadal istnieje, to współcześnie można wymienić jeszcze całą masę innych zagrożeń, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy.

Na szczęście wraz ze wzrostem różnego rodzaju niebezpieczeństw, pojawiły się także odpowiednie narzędzia i rozwiązania, których celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa firmie.


Takie systemy bezpieczeństwa w firmach można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

 • systemy zewnętrzne (np. system kontroli dostępu),
 • systemy wewnętrzne (np. zabezpieczenia wifi).

Jedne i drugie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie biznesu, bez względu na jego branżę, zasięg czy wielkość. Każda firma powinna zadbać o bezpieczeństwo poprzez szkolenia pracowników, odpowiednie oprogramowanie i ochronę danych. W przeciwnym razie mogą ją czekać poważne konsekwencje, w tym prawne.

Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy?


Systemy zewnętrzne

Podział na systemy zewnętrzne jest umowny, ale do tej kategorii można zaliczyć m.in.:

 • systemy kontroli dostępu,
 • systemy monitoringu,
 • systemy alarmowe.


Ich zadaniem jest zapobieganie zagrożeniom związanym z włamaniami lub innymi niechcianymi incydentami (np. ogień, zalanie). Jak wykorzystać poszczególne systemy wewnątrz firmy? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

 1. Zainstaluj system kontroli dostępu, który umożliwia zarządzanie i monitorowanie wejść i wyjść w Twojej firmie. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych metod uwierzytelniania, takich jak karty zbliżeniowe, kody PIN lub biometryczne, aby ograniczyć dostęp tylko do upoważnionych pracowników i zapobiec nieautoryzowanemu wejściu.
 2. Zadbaj o odpowiednie przeszkolenie nowych osób w przedsiębiorstwie. Przedstaw im możliwe zagrożenia i wprowadź w politykę zachowania w przypadku wycieku danych lub innych największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem firmy.
 3. Zainstaluj system monitoringu, który obejmuje kamery, czujniki ruchu i innych urządzeń, które umożliwiają śledzenie i nagrywanie działań wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zabezpieczone nagrania mogą się przydać podczas wyciągania konsekwencji, na przykład podczas dochodzenia swoich praw po ewentualnej kradzieży.
 4. Zainstaluj system alarmowy, który reaguje na nieprawidłowości, takie jak próby włamania, pożar, zalanie lub inne awarie. System powinien być skonfigurowany w taki sposób, aby natychmiast powiadamiał odpowiednie służby lub personel.
 5. Pamiętaj o aktualizowaniu zabezpieczeń. Korzystaj z nowych wersji aplikacji, zadbaj o właściwe zarządzanie hasłami, tak aby nie wpadły w niepowołane ręce i uświadom pracownikom, jak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa wewnątrz firmy.


Jakie systemy sprawdzą się najlepiej? Wiele zależy od rodzaju biznesu i jego wielkości, bo odpowiednie zabezpieczenie powinno być dopasowane do danej firmy. I tak w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw można wykorzystać pewne sprawdzone schematy, z kolei w bardzo rozbudowanych firmach warto sięgnąć po zindywidualizowane rozwiązania.


Systemy wewnętrzne

Wspomnieliśmy wyżej, że jest to umowny podział, ponieważ powyższy akapit doskonale pokazuje, że niektóre systemy kontroli czy monitoringu działają także wewnątrz firmy. Do tej kategorii zaliczamy jednak zabezpieczenia związane z sieciami, zarówno miedzianymi, jak i bezprzewodowymi.

Każdy przedsiębiorca wie, że wyciek danych klientów może mieć poważne konsekwencje dla ciągłości działania firmy. Dlatego też ochrona danych powinna być priorytetem. A zabezpieczenie najlepiej zacząć od planowania, czyli projektu, a następnie jej odpowiedniego założenia.

Co jednak ma zrobić właściciel firmy, który nie zwrócił wcześniej uwagi na ten aspekt? Jest kilka podstawowych kroków, które może podjąć.

Oto one!

 1. Przeprowadź audyt sieci. Zbadaj swoją obecną infrastrukturę sieciową, aby zidentyfikować słabe punkty i potencjalne zagrożenia. Sprawdź, jakie urządzenia są podłączone do sieci, jakie oprogramowanie jest używane i jakie protokoły sieciowe są wykorzystywane. Oceniając bieżącą sytuację, będziesz wiedział, od czego zacząć i jakie kroki podjąć.
 2. Aktualizuj urządzenia sieciowe. Upewnij się, że wszystkie urządzenia sieciowe, takie jak routery, przełączniki, modemy, posiadają najnowsze oprogramowanie i łatki bezpieczeństwa. Przy korzystaniu z przestarzałego oprogramowania może dochodzić do częstszych ataków z zewnątrz (np. hakerskich), ponieważ powstaje więcej luk w zabezpieczeniach.
 3. Zadbaj o to, aby pracownicy byli świadomi zagrożeń (np. próby wyłudzenia) i przygotuj odpowiednie protokoły zachowania w takich okolicznościach.
 4. Przeprowadź certyfikację sieci, czyli testów, które pozwolą ocenić, czy firmowa sieć funkcjonuje na optymalnym poziomie i pomoże wykluczyć poważne problemy.


Bezpieczeństwo danych firmy jest ważniejsze niż mogłoby się wydawać, a zaniedbania w zakresie ochrony mogą się szybko zemścić. Upewnij się, że Twoje przedsiębiorstwo działa jak należy.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z nami już dzisiaj. Możemy przeprowadzić dla Ciebie audyt, zaprojektować nową sieć, skonfigurować systemy kontrolne czy zamontować kamery CCTV.

Nasi pracownicy doradzą także, co warto zmienić w firmie, aby zmaksymalizować jej ochronę. Zadzwoń lub napisz, a zadbamy o to, aby Twój biznes był bezpieczniejszy.