Immersion cooling – innowacyjne rozwiązanie dla systemów chłodzenia

03.04.2023

Chłodzenie zanurzeniowe, czyli z angielskiego immersion cooling, to innowacyjne rozwiązanie dla systemów chłodzenia.

Zyskuje ono coraz większą popularność w małych i dużych przedsiębiorstwach.


Nic dziwnego, ponieważ kwestie związane z ograniczeniami wydajności oraz wysokim poziomem ciepła, generowanego przez urządzenia elektroniczne, stają się coraz bardziej palącym problem, zwłaszcza dla usługodawców, którzy muszą zapewnić nieprzerwaną pracę systemów, serwerów i urządzeń. Dzięki zanurzeniu sprzętu w specjalnym zbiorniku z cieczą chłodzącą, można skutecznie uniknąć ograniczeń wynikających z tradycyjnych metod chłodzenia, a tym samym znacznie zwiększyć efektywność.


Co więcej, materiały, z których wykonane są zbiorniki, oraz sposób działania systemu, zapewniają wydajność i oszczędność energii. Zastosowanie chłodzenia zanurzeniowego w centrum danych to inwestycja w przyszłość, która pozwala na uniknięcie problemów związanych z przegrzewaniem sprzętu oraz umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności przy minimalnym zużyciu energii.


Na czym polega metoda chłodzenia zanurzeniowego?


Immersion cooling to nowatorskie podejście chłodzenia zanurzeniowego, jednak na czym ono dokładnie polega?


Chłodzenie zanurzeniowe to innowacyjna metoda, w której sprzęt elektroniczny jest zanurzany w cieczy chłodzącej, zwykle w specjalnie przygotowanym zbiorniku. Ta metoda pozwala na poprawę efektywności energetycznej centrów danych, ponieważ minimalizuje zużycie wody w procesie chłodzenia i zmniejsza zapotrzebowanie na energię.


Technologia rozwija się błyskawicznie, a sztuczna inteligencja pozwala zmaksymalizować jej potencjał, na przykład poprzez uzyskanie optymalnej temperatury chłodzenia. Ponadto system jest wydajny, odporny na intensywną eksploatację oraz przynosi wiele korzyści, więc nic dziwnego, że jest stosowany na coraz większą skalę.


Wykorzystanie immersion cooling w centrach danych


Chłodzenie zanurzeniowe, zwane również immersion cooling, to rodzaj technologii, który zyskuje na popularności w przedsiębiorstwach data center z uwagi na korzyści związane z efektywnością energetyczną (np. mniejsze zużycie wody).


Wraz z szybkim rozwojem różnych centrów danych, wykorzystanie chłodzenia zanurzeniowego staje się coraz bardziej atrakcyjne dla firm, które szukają sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i stawiają na zrównoważony rozwój. W przyszłości, ze względu na rosnące potrzeby w zakresie zdigitalizowanych usług i technologii, niezbędne będzie zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak właśnie chłodzenie zanurzeniowe. Ten trend można już obserwować w Wielkiej Brytanii, ale i w naszym kraju zwiększa się zainteresowanie tym tematem.


Co więcej, wdrożenie chłodzenia zanurzeniowego może przynieść zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów w długiej perspektywie, więc dla centrów danych jest to opłacalna inwestycja.


Liquid cooling – technologia przyszłości już dostępna


Z uwagi na szybki rozwój branży centrów danych i rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, coraz więcej firm zaczyna zwracać uwagę na technologię, a system chłodzenia zanurzeniowego jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zoptymalizowanie zużycia wody i energii.


Konstrukcje oparte na chłodzeniu zanurzeniowym pozwalają na zapewnienie skutecznej ochrony przed przegrzaniem, co z kolei zwiększa efektywność wykorzystania energii. Systemy chłodzenia zanurzeniowego wymagają również mniejszej przestrzeni niż tradycyjne rozwiązania, co pozwala na umieszczenie ich w obszarach o ograniczonej powierzchni.


Ograniczenia związane z pełnym wykorzystaniem tej technologii w centrach danych wynikają głównie z konieczności dostosowania systemów i urządzeń do chłodzenia zanurzeniowego. Stosowane są już jednak pierwsze rozwiązania, które pozwalają na wykorzystanie tej metody w systemach działających na co dzień w centrach danych.


Kiedy warto wdrożyć systemy chłodzenia zanurzeniowego?


Wdrożenie systemów chłodzenia zanurzeniowego jest uzasadnione w przypadku większości centrów danych, ale również duży przedsiębiorstw, w których jest wymagana duża moc obliczeniowa i intensywna praca serwerów, co prowadzi z kolei do wydzielania dużej ilości ciepła. Tego rodzaju systemy chłodzenia są szczególnie korzystne w przypadku aplikacji, które charakteryzują się wysokimi wymaganiami dotyczącymi wydajności i bezpieczeństwa, takich jak sieci blockchain czy narzędzia oparte o sztuczną inteligencję.


Dodatkowym atutem technologii chłodzenia zanurzeniowego jest również troska o środowisko naturalne, ponieważ takie rozwiązanie pozwala zwiększenie efektywności energetycznej czy niższe koszty eksploatacji.


Warto jednak pamiętać, że wdrożenie systemów w już działających firmach może wymagać modyfikacji w zakresie infrastruktury sprzętowej, więc w takim przypadku koszty początkowe będą wyższe. Dlatego też, decyzja o wdrożeniu chłodzenia zanurzeniowego powinna być podjęta w oparciu o dokładną analizę potrzeb i wymagań, tak aby zapewnić optymalne wykorzystanie tej technologii.


Jeżeli rozważasz to rozwiązanie w swojej firmie, skontaktuj się z nami. Ocenimy Twoje potrzeby i wycenimy koszt projektu.