Jak zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo sieci firmowej?

01.02.2023

W obecnych czasach sieć firmowa jest sercem każdego przedsiębiorstwa – i to bez względu na jego skalę oraz branżę.

Dzięki niej pracownicy mogą wymieniać się informacjami, przesyłać dane oraz komunikować się z innymi oddziałami i klientami, a także wykonywać swoje codzienne obowiązki – nawet podczas pracy zdalnej.


Jednak tak ważne narzędzie musi być odpowiednio chronione. W przeciwnym razie może stanowić zagrożenie dla płynnej pracy przedsiębiorstwa, a jakakolwiek awaria grozi utratą danych, zakłóceniem pracy oraz niebezpiecznymi atakami z zewnątrz, które mogą skutkować paraliżem całej firmy.


Dlatego w tym artykule przedstawiamy największe zagrożenia dla sieci firmowej oraz rozwiązania technologiczne i działania prewencyjne, które należy podjąć, aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo sieci.


Jakie są największe zagrożenia dla sieci firmowej?


Współczesne sieci firmowe, i to nie tylko te dużych przedsiębiorstw, są narażone na wiele zagrożeń. Ich lista jest długa, ale można je podzielić na kilka głównych kategorii.


 1. Ataki hakerskie – hakerzy i cyberprzestępcy mogą próbować uzyskać dostęp do sieci firmowej za pomocą różnych metod, takich jak phishing lub ataki DDoS. Celem tych ataków jest kradzież danych, zakłócenie pracy lub nawet całkowite zablokowanie dostępu do sieci.
 2. Wirusy i malware – wirusy komputerowe i malware są tak zaprojektowane, aby infekować komputery i urządzenia w sieci firmowej. Mogą znacznie zwiększyć ryzyko utraty poufnych danych, zakłóceń w pracy oraz dostępności sieci.
 3. Ransomware – ransomware jest złośliwym oprogramowaniem, które blokuje dostęp do plików poprzez ich szyfrowanie. Aby odzyskać dostęp, należy uiścić opłatę.
 4. Wewnętrzne zagrożenie sieci lan – celowe lub nieumyślne działania pracowników firmy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sieci firmowej.


Należy pamiętać, że każde zagrożenie może się wiązać z ogromnym ryzykiem: utrata danych, wyciek informacji, kradzież, przerwanie ciągłości pracy, a konsekwencje mogą być bardzo przykre (także pod względem prawnym). Dlatego troska o bezpieczeństwo sieci firmowej nie powinna być bagatelizowana. W przypadku małych i średnich firm, które nie są w stanie zatrudnić całego działu do cyberochrony, warto skorzystać z usług profesjonalnego dostawcy rozwiązań bezpieczeństwa IT.


Jakie narzędzia i rozwiązania pozwolą na zwiększenie niezawodności sieci?


W celu przygotowania swojej firmy i jej sieci do pracy na pełnych obrotach oraz jak najlepszego jej zabezpieczenia, warto wdrożyć narzędzia, które w tym pomogą. Dobór właściwego oprogramowania to klucz do sukcesu, ponieważ programy i zabezpieczenia trzeba dopasować do potrzeb, wymagań i możliwości poszczególnych przedsiębiorstw.


Jakie zabezpieczenie warto rozważyć? Przede wszystkim:


 • Firewall (inaczej zapora sieciowa) – firewall to narzędzie, które pozwala na ochronę sieci przed atakami z zewnątrz. Firewall może filtrować ruch sieciowy na podstawie różnych kryteriów, takich jak adres IP, port lub protokół.

 • Oprogramowanie do zarządzania siecią – oprogramowanie do zarządzania siecią pozwala monitorować jej stan, wykrywanie awarii oraz automatyczne naprawianie problemów.
 • Oprogramowanie do szyfrowania danych – oprogramowanie do szyfrowania danych pozwala na zabezpieczenie poufnych danych przed kradzieżą lub utratą.
 • Kopie zapasowe – tworzenie regularnych kopii zapasowych umożliwi odzyskanie danych w przypadku ich utraty lub kradzieży.
 • Redundancja sprzętu i zapasowych komponentów – zastosowanie zapasowych urządzeń, takich jak routery czy serwery, które mogą przejąć pracę głównych urządzeń w razie awarii.
 • Rozłożenie ruchu sieciowego – rozłożenie ruchu sieciowego pomiędzy różne urządzenia, co zwiększa stabilnność sieci.


Powyższe podpunkty pokazują ogólne założenia, ponieważ dodatkowo w grę wchodzą bardziej szczegółowe działania, takie jak zwiększenie ochrony punktów końcowych, , ograniczenie dostępu do sieci publicznej, używanie wielopoziomowych systemów zabezpieczających. Warto też korzystać z automatycznych systemów wywołujących alerty, które pozwalają na szybkie zdiagnozowanie i usunięcie potencjalnych problemów. W ten sposób nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo sieci, ale również usprawnisz pracę w przypadku ewentualnej awarii.


Najważniejsze zadania prewencyjne w zakresie bezpieczeństwa sieci firmowej


Poziom bezpieczeństwa sieci zależy nie tylko od wykorzystanych narzędzi, sprzętu i oprogramowania, ale również od odpowiedniego zarządzania i zachowania poszczególnych użytkowników. Niektóre działania prewencyjne mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa, więc warto je wdrożyć do swojej firmy.


Do najważniejszych z nich należą:


 • ochrona danych – stosowanie zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie danych oraz regularne tworzenie kopii zapasowych, pozwala na ochronę przed utratą danych w przypadku ataków lub awarii sprzętu,
 • monitorowanie ruchu sieciowego – nadzorowanie ruchu sieciowego pozwala na wykrycie i reagowanie na nieprawidłowości oraz potencjalne ataki,
 • zabezpieczenia przed niepożądanymi działaniami wewnętrznymi – należy zadbać o kontrolę dostępu do danych oraz uprawnienia dla poszczególnych pracowników,
 • regularne aktualizacje – system operacyjny oraz oprogramowania urządzeń i aplikacji powinny być regularnie aktualizowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed nowymi zagrożeniami.


Aby ułatwić sobie powyższe działania, warto zadbać o wdrożenie procedur, które zautomatyzują przynajmniej część tej pracy.


Czasami trudno ocenić, jakie działania będą najlepsze w przypadku danej sieci firmowej. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy ocenią jej stan, określą możliwe zagrożenia i słabe punkty oraz doradzą najlepsze rozwiązania.


Potrzebujesz pomocy w zakresie bezpieczeństwa sieci? Zgłoś się do nas – pomożemy!