Jak zoptymalizować wydajność sieci biznesowej?

15.03.2023

Tytułowe pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć wydajność pracy i produktywność.

Tytułowe pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć wydajność pracy i produktywność. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się sprawie bliżej, ponieważ od wydajnej sieci firmowej zależą wyniki firmy.


Wbrew pozorom temat jest bardziej złożony niż się wydaje, ale jego podstawy można opanować przy odrobinie cierpliwości i wiedzy. Gotowy? W takim razie zaczynamy!


Zadbaj o odpowiednie oprogramowanie i sprzęt sieciowy


Jedną z najważniejszych kwestii wpływających na wzrost wydajności jest wybór odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. Zastosuj rozwiązanie, które umożliwia optymalizację szybkości przesyłu danych z dowolnego miejsca sieci bezprzewodowej. Upewnij się, że przepustowość sieci jest wystarczająca dla Twoich potrzeb, ale zadbaj również o większą elastyczność, która będzie potrzebna w przypadku rozwoju przedsiębiorstwa.


Jeśli chodzi o sprzęt, wybieraj urządzenia zapewniające szybkie połączenie z dostawcami usług internetowych. Dobrym pomysłem jest również stosowanie routerów i modemów bezprzewodowych, które oferują bardziej przystępne ceny oraz lepsze możliwości łączności sieci wi-fi.


Audyt sieci bezprzewodowej


Korzystanie z narzędzi do monitorowania stanu sieci bezprzewodowej jest łatwym sposobem optymalizacji jej wydajności. Wszelkie problemy, takie jak utrata połączeń, spadek prędkości transmisji danych, przypadki interferencji sygnału radiowego czy nawet wycieki danych, można szybko zidentyfikować i ograniczyć nieprzyjemne skutki. W końcu wydajność sieci to nie tylko łatwy dostęp do centrum danych i dobra przepustowość, ale również bezpieczeństwo.


Audyt stanu sieci bezprzewodowej polega na tworzeniu raportów o jakości sygnału, skanowaniu kanałów oraz identyfikacji urządzeń i punktów dostępowych. Pozwala to wykryć zakłócenia częstotliwości, które negatywnie wpływają na wydajność sieci, a także ograniczają działalność firmy.


Regularnie aktualizuj oprogramowanie


Używanie zaktualizowanego oprogramowania jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu wysokiej wydajności sieci biznesowej. Co więcej, regularne aktualizacje mogą nawet poprawić bezpieczeństwo i przeciwdziałać atakom hakerskim. Aktualizacje powinny być również regularnie testowane, aby upewnić się, że nowa funkcjonalność działa prawidłowo i nie ma problemów z kompatybilnością.


Wielu użytkowników – począwszy od właścicieli firm po pracowników organizacji – nie wiąże zakłóceń i spadków wydajności z przestarzałym oprogramowaniem. Jednak, starzejące się technologie mogą wywoływać problemy z bezpieczeństwem, szybkością działania i skutecznością produkcji. Utrzymanie aktualnych systemów i oprogramowania ma więc na celu zapewnienie pracownikom wydajnego środowiska pracy.


Stwórz zasady ochrony i bezpieczeństwa dla całej sieci bezprzewodowej


Większa wydajność sieci zależy w dużej mierze od samego użytkownika. Dlatego ważne jest, aby ustalić zasady i procedury dotyczące bezpieczeństwa i dostępu do sieci. Pierwszym krokiem jest ustalenie ograniczeń w zakresie dostępu do sieci.


Kontrola dostępu powinna obejmować określenie:


  • grup, którym przyznane zostaną uprawnienia do łączenia się z siecią,
  • typów urządzeń i systemów operacyjnych, które będzie można do niej podłączyć,
  • rodzaju treści, programów lub aplikacji, jakie można udostępniać innym użytkownikom.


Wykorzystanie jasnej polityki zasad bezpieczeństwa i dostępu do sieci zapewnia również, że wrażliwe dane i firmowe informacje będą lepiej chronione i nie trafią w niewłaściwe ręce.


Co więcej, zwiększenie kontroli sprawia, że użytkownicy/pracownicy łatwiej odkryją ewentualne nieprawidłowości w działaniu sieci lub oprogramowaniu. A szybkie reagowanie to klucz do bezpieczeństwa firmowych zasobów.


Ogranicz liczbę użytkowników i urządzeń w czasie rzeczywistym


Aby zwiększyć wydajność sieci biznesowej, należy również stosować techniki planowania i optymalizacji sieci. Może to obejmować ograniczenie liczby urządzeń i użytkowników, którzy jednocześnie korzystają z sieci.


Ustawienia powinny obejmować wybór odpowiedniego czasu trwania sesji dla określonych grup i aplikacji lub zmniejszanie maksymalnej liczby połączeń przypadających na każdego użytkownika lub urządzenie. W przypadku dużej ilości danych można także skonfigurować limit transferu danych do określonego poziomu, aby uniknąć nadmiernego obciążenia sieci.


Oczywiście, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, więc, jeśli to konieczne, warto pomyśleć o rozszerzeniu istniejącego typu sieci lub jej modernizacji.


Chcesz wiedzieć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego przedsiębiorstwa? Audyt sieci pozwoli zidentyfikować obszary wymagające pilnej poprawy. Skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy szczegóły takiej usługi.