Montaż telewizji przemysłowej – po co instalować system monitoringu?

18.10.2022

W dzisiejszych czasach, gdy dobrobyt i bezpieczeństwo naszych domów i firm są tak ważne,

instalacja telewizji przemysłowej może być świetnym sposobem na monitorowanie tego, co dzieje się wokół nas. Jest to również doskonały sposób na zabezpieczenie mienia oraz ochronę ludzi.


Wbrew pozorom, instalacja kamer monitoringu to coraz powszechniejsze rozwiązanie, po które może sięgnąć praktycznie każdy, nie tylko właściciele dużych obiektów. Wprost przeciwnie, taki monitoring jest coraz częściej instalowany w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także domach prywatnych. Wynika to z faktu, że nowoczesne kamery mają niewielkie rozmiary i są coraz tańsze w produkcji. Dzięki temu można je łatwo zainstalować nawet w bardzo trudnych miejscach, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna.


Warto przy tym pamiętać, że współczesne systemy dozorowe CCTV to nie tylko źródło informacji i monitoringu, ale też narzędzie do zapobiegania przestępstwom. Aby jednak spełniały swoje funkcje, to muszą być dobrze zaprojektowane, skonfigurowane i zamontowane. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że system jest najlepszym zabezpieczeniem newralgicznego terenu.


Jaki system monitoringu wybrać?


To pytanie jest bardzo ważne, ponieważ system monitoringu musi być wybierany tak, aby pasował do potrzeb i wymagań firmy. A współczesny rynek oferuje ogromną liczbę rozwiązań: od systemów opartych na kamerach analogowych, przez systemy IP, aż po rozwiązania hybrydowe. A każdy z nich ma swoje zalety i wady.


Kamery analogowe


System oparty na kamerach analogowych to jeden z najpopularniejszych typów, a co za tym idzie, także najtańszych. To jego niewątpliwa zaleta, która przekłada się na liczbę sprzedawanych systemów. Jednak są to rozwiązania przestarzałe i mało efektywne. Kolejnym minusem jest fakt, że wymaga dość dużej liczby kabli, co utrudnia jego instalację i eksploatację. Poza tym jest on narażony na różne ataki (np. hakerzy mogą w łatwy sposób podłączyć się do kamer i przechwycić ważne dane lub uzyskać dostęp do poufnych informacji). W związku z tym nie poleca się go w przypadku dużych firm.


Systemy monitoringu w wysokiej rozdzielczości


Do niedawna systemy monitoringu CCTV były dość ograniczone pod względem funkcjonalności i rozdzielczości. Obecnie jednak producenci oferują modele wysokiej jakości, które mogą śledzić ruch na dużych obszarach i umożliwiają rejestrację wideo w rozdzielczości Full HD lub 4K. Dostępne są również funkcje takie jak detekcja ruchu, analiza obrazu i wykrywanie twarzy. Te dodatkowe opcje pozwalają operatorom systemów monitoringu na bardziej efektywne wykorzystanie ich możliwości. Co istotne, cena takiego rozwiązania jest atrakcyjna i dopasowana do jakości oraz możliwości.


Systemy monitoringu IP


Rozwiązanie, które wykorzystuje do transmisji danych protokół IP, gwarantuje najwyższą jakość obrazu oraz dźwięku. Ponadto, systemy monitoringu IP mogą być łatwo zintegrowane z istniejącymi już systemami informatycznymi w firmie. Kolejną zaletą tego typu rozwiązań jest ich elastyczność – można je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Są one także bardzo wydajne i mogą pracować z dużymi ilościami danych, w związku z czym poleca się ich instalację na większych obiektach.


Pozostaje odpowiedź na pytanie, jaki system monitoringu wybrać?


Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu monitoringu. Pierwszym i najważniejszym jest to, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz prostego rozwiązania, które umożliwi np. obserwację otoczenia domowego lub niewielkiego obiektu przemysłowego, to kamery analogowe lub system wysokiej rozdzielczości powinien być wystarczający. Jeżeli jednak potrzebujesz monitoringu wysokiej jakości, który umożliwi Ci identyfikację osób lub pojazdów, to powinieneś rozważyć system cyfrowy IP, który zapewnia największą funkcjonalność i bezpieczeństwo.


Nowoczesne systemy telewizji przemysłowej – zalety i wady


Systemy telewizji przemysłowej są nowoczesnymi systemami, które umożliwiają monitoring obiektów i procesów w czasie rzeczywistym. Systemy te umożliwiają śledzenie zmian w otoczeniu oraz identyfikowanie i analizowanie potencjalnych zagrożeń. Rynek oferuje kilka rozwiązań i wyżej wspomnieliśmy już o tym, jakie wady i zalety kryją się za każdym z nich. Tym razem chcemy szerzej podejść do tematu.


Zalety instalacji monitoringu:


  • śledzenie i rejestrowanie aktywności na określonym obszarze,
  • możliwość identyfikacji intruzów,
  • wykrywanie nieprawidłowości i sytuacji kryzysowych,
  • poprawa bezpieczeństwa,
  • wzrost wydajności pracowników.


Mogłoby się wydawać, że montaż kamer monitoringu ma same zalety i niewątpliwie jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Z kronikarskiego obowiązku musimy jednak wspomnieć o pewnych wadach.


Wady monitoringu:


  • cena – im bardziej zaawansowana i rozbudowana telewizja przemysłowa, tym jest ona droższa,
  • ograniczona efektywność (kamery nie mogą „widzieć” wszystkiego, co się dzieje),
  • system wymaga odpowiedniego doboru i umiejętnego ustawienia.


Aby zminimalizować powyższe wady, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która dobierze efektywne finansowo rozwiązanie, zaprojektuje system tak, aby ograniczyć tzw. martwe punkty oraz zapewni profesjonalny montaż kamer monitoringu.


Montaż kamer monitoringu – o czym należy pamiętać?


Ochrona własnego mienia to dla wielu osób priorytet. Dlatego też, coraz częściej decydujemy się na montaż systemu monitoringu. Aby jednak taki montaż przebiegł prawidłowo i kamery przemysłowe spełniały swoje funkcje, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.


Po pierwsze, dobór odpowiedniego miejsca. Kamery muszą być umieszczone w takim miejscu, aby były widoczne i nie mogły zostać zablokowane przez przedmioty lub osoby. Dodatkowo, warto je tak ustawić, aby tzw. martwe punkty były jak najmniejsze.


Po drugie, dobór kamer. Kamery do monitoringu muszą być wyposażone w odpowiednie funkcje, takie jak: czułość na światło, szybkość rejestracji obrazu oraz zasięg widzenia. Dobór kamer CCTV jest uzależniony w dużej mierze od Twoich potrzeb i wymagań, a także możliwości finansowych, dlatego warto skonsultować ten krok ze specjalistami.


Po trzecie, instalacja i konfiguracja systemu. Ważne jest, aby system był poprawnie zainstalowany i skonfigurowany, ponieważ to on będzie odpowiedzialny za cały proces rejestracji i przechwytywania obrazu. Prawidłowa konfiguracja ma duże znaczenie dla jakości usługi, dlatego warto zadbać o ten aspekt.


Pamiętaj również o doborze systemu monitoringu do warunków. Inne kamery będą się nadawać do dużych i otwartych przestrzeni, podczas gdy inne lepiej sprawdzą się w miejscach zacienionych lub słabo oświetlonych. Zwróć również uwagę na sposób: kamery mogą być umieszczone na ścianie, suficie lub podłodze.


Jaki jest koszt instalacji monitoringu CCTV?


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ostateczna cena monitoringu zależy od zbyt wielu zmiennych: typu instalacji (analogowa, IP, HD-SDI), liczby kamer oraz ich rodzaju (kamery kopułkowe, kamery przemysłowe itp.), dodatkowych elementów systemu (rejestratora CCTV, kabli i przewodów, itp.). Nie bez znaczenia są możliwości konfiguracji oraz wielkość obiektu.


Systemy monitoringu wymagają indywidualnej wyceny. Jeśli jesteś nią zainteresowany, skonsultuj się z nami!