Serwerownia mobilna czy stacjonarna – co wybrać?

15.12.2022

To pytanie na pewno zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Obie opcje mają swoje niepowtarzalne zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować każdą z nich, aby podjąć świadomą decyzję, która najlepiej przyczyni się do rozwoju danej firmy.


To, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w danym przypadku zależy od wielu czynników, nie da się jednak ukryć, że serwerownie mobilne wiodą ostatnio prym i stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie powinno to dziwić, ponieważ przemawia za nimi wygoda użytkowania, niższe koszty utrzymania oraz większa możliwość elastycznego rozbudowywania.


Z drugiej strony, na serwerownię stacjonarną decydują się firmy, które mają do czynienia z dużymi ilościami danych. Z założenia, serwerownia stacjonarna jest bardziej wydajna od mobilnej, jednak i to powoli się zmienia.


Pytanie pozostaje więc otwarte – jaką serwerownię wybrać: mobilną czy stacjonarną? Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł ułatwi Ci ostateczną decyzję.


Zalety i wady serwerowni stacjonarnej


Stacjonarna serwerownia to miejsce, w którym są przechowywane i obsługiwane serwery (np. firmowe). Mogą być one umieszczone w zwykłym pomieszczeniu, na przykład jednym z firmowych pokojów, ale często są one trzymane w zupełnie osobnych i przystosowanych do tego pomieszczeniach lub nawet budynkach ze względu na ich rolę i znaczenie.


Specyficzna budowa serwerowni oraz wyśrubowane kwestie bezpieczeństwa i ciągłości działania są istotne, ponieważ serwery przechowują bardzo ważne informacje oraz odpowiadają za funkcjonowanie wielu aplikacji i usług, co przekłada się na jakość pracy użytkowników.


Jakie są zalety serwerowni stacjonarnej? Można do nich zaliczyć:


Wysoka wydajność:


Serwery stacjonarne mają dużo większe możliwości niż serwery przenośne. Są one zazwyczaj wykorzystywane do obsługi wymagających aplikacji i baz danych.


Niezawodność:


Serwery stacjonarne są zwykle bardziej niezawodne niż serwerownie kontenerowe, ponieważ mają lepsze chłodzenie i są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.


Szybkość i niezawodność:


Serwery stacjonarne są zwykle szybsze niż serwery wirtualne lub w chmurze, ponieważ mają więcej mocy obliczeniowej.


Niestety, to rozwiązanie ma też swoje wady, które mogą zaważyć na ostatecznej decyzji. Do najbardziej problematycznych kwestii w przypadku serwerowni stacjonarnej zalicza się:


Wysoki koszt inwestycji:


Aby móc korzystać z pełni możliwości, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami na sam początek. W przypadku chęci rozbudowania istniejącej serwerowni również możemy spotkać się z dużymi kosztami.


Przestrzeganie norm bezpieczeństwa:


Ze względu na to, że serwery stacjonarne są fizycznie dostępne, musisz mieć pewność, że Twoje dane są odpowiednio chronione przed atakami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi zagrożeniami. Trzeba więc zadbać m.in. o system gaszenia gazem, urządzenia klimatyzacyjne, odpowiednią przestrzeń itd.


Niewielka elastyczność:


Rozbudowa serwerowni jest dość kosztowna i czasochłonna, dlatego też wymaga odpowiedniego zaplanowania, często na bardzo wczesnym etapie inwestycji.


Oczywiście, na to, czy wybrać serwerownię stacjonarną, wpływają też inne czynniki, poza wymienionymi powyżej, jednak krótka lista wad i zalet daje ogólny podgląd. Jak na tym tle przedstawiają się mobilne data center?


Serwerownie mobilne – nowy trend w IT


W dzisiejszych czasach technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Każdy z nas ma dostęp do informacji i możliwości, które jeszcze kilkanaście lat temu byłyby niedostępne. Aby sprostać rosnącym wymaganiom wobec branży IT, firmy inwestują coraz więcej w nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest serwerownia kontenerowa, zwana też mobilną. Co to takiego?


Serwerownia mobilna to nic innego jak miniatura serwerowni, która może być transportowana w dowolne miejsce. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują serwerów, ale nie mogą sobie pozwolić na ich zakup lub nie mają miejsca na ich postawienie. Mobilne serwerownie są także świetnym wyborem dla firm, które potrzebują elastyczności w swoim biznesie. Elastyczności polegającej na tym, że mobilne data center mogą być transportowana w dowolne miejsce.


Takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe zalety, nie jest jednak wolne od wad. Jakie więc wady i zalety charakteryzują mobilną serwerownię?


Zaletą serwerowni mobilnych jest przede wszystkim ich elastyczność – łatwo je dostosować do zmieniających się potrzeb biznesowych. Ponadto, taka serwerownia jest łatwa w utrzymaniu i eksploatacji, a także ma niskie koszty inwestycji.


Z kolei wśród wad należy wymienić: ograniczoną moc obliczeniową, niestabilność działania (ze względu na czynniki zewnętrzne) i mniejszą ilość dostępnych zasobów.


O tym, która opcja jest lepsza dla danej firmy, decyduje wiele indywidualnych potrzeb klienta. Kwestia ta jest na tyle istotna, że warto się nią zająć w momencie, gdy planujemy rozwój naszej infrastruktury IT. Jeżeli nie masz pewności, która opcja lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami, a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.


Serwerownie kontenerowe – kto może z nich skorzystać?


Praktycznie każda firma może postawić na mobilną serwerownię, jednak ze względu na specyficzną budowę serwerowni, a co za tym idzie, jej możliwości, jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla małych i średnich firm. Serwerownia kontenerowa to także idealne dla firm, które często podróżują lub pracują w terenie lub nie mają możliwości wynajmu/dobudowy kolejnego pomieszczenia w siedzibie firmy.


Jeżeli jednak przedsiębiorstwo posiada rozbudowaną siedzibę, wielu pracowników pracujących na urządzeniach mobilnych i spore wymagania pod względem wydajności, wtedy warto zdecydować się na bardziej zaawansowane rozwiązanie lub opcję mieszaną.


Na polskim rynku ciągle dostępne są oba rozwiązania. Które wybrać? Skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy szczegóły.